پیام دبیر علمی همایش

Dr Saeidiفناوری میکروفلوییدیک در طی دهه اخیر رشد روزافزونی داشته است. کاربرد اصلی این فناوری در حوزه مهندسی پزشکی و بویژه در بحث توسعه دارو، موارد تشخیصی و پزشکی شخصی می‌باشد. این فناوری بسرعت مراحل تحقیق و توسعه و تجاری‌سازی را طی کرده و محصولات آن وارد بازار شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود سهم محصولات این فناوری در بازار جهانی طی دهه‌ی آینده به سهم قابل توجهی برسد.
در ایران دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی زیادی روی این موضوع فعالیت دارند و شمار مقالاتی که در این زمینه سالانه منتشر می‌شوند قابل توجه است. لیکن اکثر مقالات جنبه نظری و عددی داشته و بیشتر به طراحی و شبیه‌سازی عددی سامانه‌های میکروفلوییدیکی پرداخته‌اند. ورود به بازارمیکروفلوییدیک مستلزم تمرکز بر پروژه های تجربی و آزمایشگاهی وساخت سامانه‌های میکروفلوییدیکی و بدنبال آن ثبت اختراع جهانی است که خوشبختانه این روند درکشور آغاز شده است.
برخلاف بسیاری از فناوری‌ها، خوشبختانه در این فناوری فاصله ما با کشورهای پیشرو در این فناوری زیاد نیست و چنانچه حمایت لازم از طرف دولت و سازمان‌های ذیربط انجام شود با توانایی‌های که بالقوه و بالفعل در کشور در این زمینه داریم می توانیم جایگاه خوبی در دنیا برای خود کسب کنیم.
هدف از این کنفرانس که دومین آن برگزار می‌شود آشنایی محققین و دانشجویان به پیشرفت‌های صورت گرفته در فناوری میکروفلوییدیک می‌باشد. به همین دلیل تاکید کنفرانس همانند کنفرانس قبلی بر دعوت از دانشمندان و متخصصین خارجی و داخلی و ارائه بصورت سخنرانی کلیدی می‌باشد. چنین روشی باعث می‌شود علاوه بر آشنایی محققین و دانشجویان با آخرین دستاوردهای علمی در این زمینه ، راه برای ارتباط مستقیم بین ایشان هموار شود. بعلاوه این کنفرانس زمینه آشنایی محققین داخل کشور را فراهم آورده و این خود می‌تواند باعث شروع همکاریهای مشترک پژوهشی در آینده شود.
 
 
دکتر محمد سعید سعیدی
استاد دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی شریف